Regulácia digitálnych služieb podľa EÚ

Regulácia digitálnych služieb podľa EÚ

Ak pôsobíte na digitálnom trhu, zbystrite pozornosť a dávajte pozor najmä na nezákonný obsah a ochranu základných práv. Prečo? EÚ totiž prichádza s balíčkom opatrení, ktorý má upraviť voľný digitálny trh.

Jednotlivé online platformy tak začnú niesť zodpovednosť za obsah, ktorý zverejňujú. Nové pravidlá s názvom Digital Services Act (DSA) zahŕňajú napríklad:

  • povinnosť náležitej starostlivosti (due dilligence) v celej EÚ
  • postupy pre rýchlejšie odstránenie nezákonného obsahu
  • zakotvenie princípov ochrany základných práv používateľov online platforiem.

Ako? Hlavným nástrojom DSA je zakotvenie možnosti dovolávať sa spravodlivosti v  civilnom práve. Platformy tak budú niesť občianskoprávnu zodpovednosť. 

Platformy majú mať povinnosť poskytovať orgánom a mimovládnym organizáciám prístup k rôznym údajom. Prijaté majú byť aj opatrenia týkajúce sa transparentnosti online platforiem (napr. transparentnosť o algoritmoch, používaných na odporúčanie produktov používateľom). 

DSA sa týka najmä poskytovateľov prístupu na internet či registrátorov doménových mien, hostingových služieb (napríklad cloud computing) a webhostingových služieb, veľkých online vyhľadávačov, ktoré majú viac ako 10 % zo 450 miliónov spotrebiteľov v EÚ, alebo online platforiem, ktoré spájajú predajcov a spotrebiteľov (napr. online trhoviská, obchody s aplikáciami).

Dohľad nad dodržiavaním DSA má vykonávať Komisia a jej Rada pre digitálne služby.

Tieto pravidlá bude potrebné dodržiavať buď pätnásť mesiacov po dohode Európskej komisie a Európskeho parlamentu, alebo od 1. januára 2024 (podľa toho, ktorý dátum nastane neskôr).

Ostatné články

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Od februára založíte sro-čku jednoduchšie. Po novom si môžete vybrať medzi pôvodným postupom, a novým zjednodušeným postupom.  Zjednodušený postup však môžu využiť iba tí podnikatelia, ktorých sro-čka spĺňa nasledovné kritériá: maximum päť spoločníkov spoločnosť je založená za účelom podnikania predmetom podnikania sú len vybrané činnosti zo zoznamu voľných živností, maximálne…

Granty na ochranné známky

Granty na ochranné známky

Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo ponúka aj v roku 2023 možnosť podať malým a stredným podnikateľom (SME) žiadosť o grant. Preto, ak plánujete zápis svojej ochrannej známky, môžete tak ušetriť na poplatkoch.  V období od 23. januára 2023 do 08. decembra 2023 môžete Úradu predkladať vaše návrhy. Uzávierka predložených žiadostí…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON