Regulácia digitálnych služieb podľa EÚ

Regulácia digitálnych služieb podľa EÚ

Ak pôsobíte na digitálnom trhu, zbystrite pozornosť a dávajte pozor najmä na nezákonný obsah a ochranu základných práv. Prečo? EÚ totiž prichádza s balíčkom opatrení, ktorý má upraviť voľný digitálny trh.

Jednotlivé online platformy tak začnú niesť zodpovednosť za obsah, ktorý zverejňujú. Nové pravidlá s názvom Digital Services Act (DSA) zahŕňajú napríklad:

  • povinnosť náležitej starostlivosti (due dilligence) v celej EÚ
  • postupy pre rýchlejšie odstránenie nezákonného obsahu
  • zakotvenie princípov ochrany základných práv používateľov online platforiem.

Ako? Hlavným nástrojom DSA je zakotvenie možnosti dovolávať sa spravodlivosti v  civilnom práve. Platformy tak budú niesť občianskoprávnu zodpovednosť. 

Platformy majú mať povinnosť poskytovať orgánom a mimovládnym organizáciám prístup k rôznym údajom. Prijaté majú byť aj opatrenia týkajúce sa transparentnosti online platforiem (napr. transparentnosť o algoritmoch, používaných na odporúčanie produktov používateľom). 

DSA sa týka najmä poskytovateľov prístupu na internet či registrátorov doménových mien, hostingových služieb (napríklad cloud computing) a webhostingových služieb, veľkých online vyhľadávačov, ktoré majú viac ako 10 % zo 450 miliónov spotrebiteľov v EÚ, alebo online platforiem, ktoré spájajú predajcov a spotrebiteľov (napr. online trhoviská, obchody s aplikáciami).

Dohľad nad dodržiavaním DSA má vykonávať Komisia a jej Rada pre digitálne služby.

Tieto pravidlá bude potrebné dodržiavať buď pätnásť mesiacov po dohode Európskej komisie a Európskeho parlamentu, alebo od 1. januára 2024 (podľa toho, ktorý dátum nastane neskôr).

Ostatné články

Nové povinnosti voči Obchodnému registru

Nové povinnosti voči Obchodnému registru

Obchodný register dostupný na internete (orsr.sk) má novú funkciu – pri výpise konkrétnej firmy zobrazuje rôzne symboly pri menách jednotlivých fyzických osôb alebo aj spoločností (ktoré sú spoločníkmi). Uvidíte zelenú fajku alebo červený krížik, prípadne dve osoby vedľa seba. Čo to znamená? Doposiaľ sa pri zápise do Obchodného registra vyžadovalo…

Zmeny pri prevode väčšinového podielu s.r.o.-čky

Zmeny pri prevode väčšinového podielu s.r.o.-čky

Od júla 2022 nadobudne účinnosť zákon o riešení hroziaceho úpadku, podľa ktorého bude prevod väčšinového obchodného podielu nadobúdať účinok už doručením zmluvy o prevode spoločnosti. Táto úprava nepriamo novelizuje ustanovenia Obchodného zákonníka. Aktuálne je pri prevode obchodného podielu potrebné predkladať obchodnému registru okrem iných dokumentov súhlas správcu dane, prípadne vyhlásenie…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON