Regulácia digitálnych služieb podľa EÚ

Regulácia digitálnych služieb podľa EÚ

Ak pôsobíte na digitálnom trhu, zbystrite pozornosť a dávajte pozor najmä na nezákonný obsah a ochranu základných práv. Prečo? EÚ totiž prichádza s balíčkom opatrení, ktorý má upraviť voľný digitálny trh.

Jednotlivé online platformy tak začnú niesť zodpovednosť za obsah, ktorý zverejňujú. Nové pravidlá s názvom Digital Services Act (DSA) zahŕňajú napríklad:

  • povinnosť náležitej starostlivosti (due dilligence) v celej EÚ
  • postupy pre rýchlejšie odstránenie nezákonného obsahu
  • zakotvenie princípov ochrany základných práv používateľov online platforiem.

Ako? Hlavným nástrojom DSA je zakotvenie možnosti dovolávať sa spravodlivosti v  civilnom práve. Platformy tak budú niesť občianskoprávnu zodpovednosť. 

Platformy majú mať povinnosť poskytovať orgánom a mimovládnym organizáciám prístup k rôznym údajom. Prijaté majú byť aj opatrenia týkajúce sa transparentnosti online platforiem (napr. transparentnosť o algoritmoch, používaných na odporúčanie produktov používateľom). 

DSA sa týka najmä poskytovateľov prístupu na internet či registrátorov doménových mien, hostingových služieb (napríklad cloud computing) a webhostingových služieb, veľkých online vyhľadávačov, ktoré majú viac ako 10 % zo 450 miliónov spotrebiteľov v EÚ, alebo online platforiem, ktoré spájajú predajcov a spotrebiteľov (napr. online trhoviská, obchody s aplikáciami).

Dohľad nad dodržiavaním DSA má vykonávať Komisia a jej Rada pre digitálne služby.

Tieto pravidlá bude potrebné dodržiavať buď pätnásť mesiacov po dohode Európskej komisie a Európskeho parlamentu, alebo od 1. januára 2024 (podľa toho, ktorý dátum nastane neskôr).

Ostatné články

Veľké zmeny pri ochrane whistleblowerov a nové povinnosti pre firmy

Veľké zmeny pri ochrane whistleblowerov a nové povinnosti pre firmy

Rozsiahla novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti (tzv. whistleblowerov) prináša viacero dôležitých zmien. Čo je to protispoločenská činnosť, a prečo je zrazu tak dôležitá jej právna úprava? Protispoločenskou činnosťou sa rozumejú trestné činy vymenované v zákone (ide napríklad o trestný čin korupcie, branie úplatku, poškodzovanie veriteľa, ale aj trestné činy trestné…

Nová súdna mapa už v platnosti

Nová súdna mapa už v platnosti

Podnikatelia v okolí Bratislavy a Košíc, zbystrite pozornosť. Ak bola vaša spoločnosť doposiaľ registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, po novom patrí do pôsobnosti Mestského súdu Bratislava III. Ak bola vaša spoločnosť registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Košice I, od júna tomu tak nie je, a zodpovedáte sa Mestskému súdu Košice. Prečo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON