Zľavy tovarov v súlade s právom Európskej únie

Zľavy tovarov v súlade s právom Európskej únie

Od 28.5. platia nové pravidlá smernice EÚ  v oblasti ochrany spotrebiteľa. 

Smernica vyžaduje, aby obchodníci pri každom oznámení o znížení ceny uviedli pôvodnú cenu, ktorú uvádzali pred zľavou. Táto predchádzajúca cena musí byť zároveň najnižšia cena daného tovaru/služby za posledných 30 dní pred znížením ceny.

To, či ide o najnižšiu cenu za posledných 30 dní, nie je potrebné výslovne uvádzať, avšak v prípade kontroly to musíte vedieť preukázať. 

Predstavte si to na krátkom príklade: predávate knihy. Fiktívny titul „Fresh News“ stál včera 100 EUR. Dnes ho chcete predávať v zľave 50 %. Na váš e-shop teda napíšete pôvodnú cenu 100 EUR, k tomu novú cenu 50 EUR a aj to, že ide o zlacnenie o 50 % (samozrejme nezabudnite upozorniť to, že v cene je zarátaná DPH).

Okrem toho sa zavádzajú pravidlá špeciálne pre e-shopy, ktorí tak budú mať napríklad úplný zákaz uvádzať falošné online recenzie.

Ostatné články

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

EÚ parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu ohľadom podoby Európskeho aktu o kybernetickej odolnosti. Tento akt rieši kybernetickú bezpečnosť výrobkov, ktoré obsahujú digitálne prvky – od softvérových produktov, smart spotrebičov cez detské monitory a hračky až po mobilné telefóny.  Nová regulácia sa bude vzťahovať na všetky produkty, ktoré sú pripojené priamo alebo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON