Smernica EÚ prináša nové pravidlá ochrany spotrebiteľa v digitálnom svete

Smernica EÚ prináša nové pravidlá ochrany spotrebiteľa v digitálnom svete

Do platnosti vstúpila nová smernica, ktorej účelom je najmä modernizovať súčasné pravidlá ochrany spotrebiteľa a zabezpečiť ich súlad s digitálnym vývojom. 

Smernica prináša pre obchodníkov novú povinnosť pri pridávaní recenzií spotrebiteľmi. V praxi sa čoraz viac stretávame s klamlivými recenziami slúžiacimi len ako reklama, resp. s recenziami, ktoré nepochádzajú od skutočných spotrebiteľov. Smernica jednak zakazuje obchodníkom pridávať klamlivé recenzie a zároveň ukladá povinnosť zaviesť postupy, ktorými budú kontrolovať, či recenzie pochádzajú od tých, ktorí si produkt naozaj zakúpili. Obchodníci musia tiež informovať spotrebiteľov, či zverejňujú aj negatívne recenzie. 

Zmeny sa dotknú aj personalizovaného naceňovania produktov, t.j. postup, pri ktorom sa cena za produkt nenápadne zvyšuje, ak oň prejavíte záujem (napríklad viac krát kliknete na ten istý produkt). V takomto prípade musí obchodník spotrebiteľa informovať, že cena bola vypočítaná a navýšená z dôvodu jeho predchádzajúceho záujmu.

Smernica prináša aj zákaz predpredaja vstupeniek robotom. Často sa stáva, že pri žiadaných podujatiach sa vstupenky vypredajú do pár minút a následne ich nachádzame predávať za vyššie ceny na iných, tzv. sekundárnych trhoch. Naprogramované algoritmy totiž kúpia veľký počet lístkov, pričom dokážu obísť aj limity stanovené predajcom. Aj týmto praktikám je koniec a transpozíciou smernice dôjde k ich zákazu.

Členské štáty majú povinnosť transponovať smernicu do vnútroštátnych predpisov do novembra 2021.

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Potrebujete sa poradiť o vašom prípade?
Napíšte partnerovi kancelárie a dohodnite si konzultáciu.

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON
MATHISON MATHISON MATHISON