Zdieľate videá na sociálnych sieťach za účelom zisku? Pozor na novú povinnosť voči Rade pre mediálne služby

Zdieľate videá na sociálnych sieťach za účelom zisku? Pozor na novú povinnosť voči Rade pre mediálne služby

Má vaša firma kanál na YouTube, Facebook Watch, TikTok či Instagram a tento kanál bol zriadený alebo je poskytovaný za účelom dosahovania zisku? Teda videá zverejňujete s cieľom propagácie svojich platených aktivít či umiestňovaním reklamy v rámci videa? Ak áno, môžete podliehať novej povinnosti ohlasovania voči Rade pre mediálne služby. 

Ak ste právnická osoba a propagačný obsah zdieľate prostredníctvom vlastnej webovej stránky alebo aplikácie, pred začiatkom poskytovania musíte mať od Rady udelenú tzv. autorizáciu poskytovania audiovizuálnej mediálnej služby. Ak propagačný obsah zdieľate prostredníctvom platformy na zdieľanie videí, pred začiatkom poskytovania musíte mať od Rady udelenú tzv. autorizáciu poskytovania.

Na udelenie autorizácií má Rada 90 dní, preto treba žiadosť podať v dostatočnom predstihu pred spustením vysielania, jednorazovo, spolu s poplatkom 260 EUR. Fyzické osoby poskytujúce audiovizuálne mediálne služby na vyžiadanie majú rovnakú povinnosť, ale bez poplatku. 

Formuláre pre oznámenie pre fyzické aj právnické osoby sú dostupné na stránkach Rady pre mediálne služby.

Zákon umožňuje Rade pre mediálne služby ukladať aj nefinančné sankcie. Cieľom týchto zmien však nemá byť to, aby sa Rada hrala na policajta. Na svojich stránkach Rada povedala, že jej cieľom je informovať subjekty o ich povinnostiach a zabezpečiť ich dobrovoľné plnenie. Dočasne nebude ukladať sankcie. Odporúčame však, aby mala vaša firma už teraz právne náležitosti v poriadku a v budúcnosti sa tak vyhla nepríjemných prekvapeniam.

Ak videá nezverejňujete za účelom dosiahnutia zisku, táto povinnosť sa vás netýka.

S porozumením tejto novinky sme pomohli aj reportérom SME.sk a ich technologickému podcastu Klik..

Ostatné články

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

EÚ parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu ohľadom podoby Európskeho aktu o kybernetickej odolnosti. Tento akt rieši kybernetickú bezpečnosť výrobkov, ktoré obsahujú digitálne prvky – od softvérových produktov, smart spotrebičov cez detské monitory a hračky až po mobilné telefóny.  Nová regulácia sa bude vzťahovať na všetky produkty, ktoré sú pripojené priamo alebo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON