Zdieľate videá na sociálnych sieťach za účelom zisku? Pozor na novú povinnosť voči Rade pre mediálne služby

Zdieľate videá na sociálnych sieťach za účelom zisku? Pozor na novú povinnosť voči Rade pre mediálne služby

Má vaša firma kanál na YouTube, Facebook Watch, TikTok či Instagram a tento kanál bol zriadený alebo je poskytovaný za účelom dosahovania zisku? Teda videá zverejňujete s cieľom propagácie svojich platených aktivít či umiestňovaním reklamy v rámci videa? Ak áno, môžete podliehať novej povinnosti ohlasovania voči Rade pre mediálne služby. 

Ak ste právnická osoba a propagačný obsah zdieľate prostredníctvom vlastnej webovej stránky alebo aplikácie, pred začiatkom poskytovania musíte mať od Rady udelenú tzv. autorizáciu poskytovania audiovizuálnej mediálnej služby. Ak propagačný obsah zdieľate prostredníctvom platformy na zdieľanie videí, pred začiatkom poskytovania musíte mať od Rady udelenú tzv. autorizáciu poskytovania.

Na udelenie autorizácií má Rada 90 dní, preto treba žiadosť podať v dostatočnom predstihu pred spustením vysielania, jednorazovo, spolu s poplatkom 260 EUR. Fyzické osoby poskytujúce audiovizuálne mediálne služby na vyžiadanie majú rovnakú povinnosť, ale bez poplatku. 

Formuláre pre oznámenie pre fyzické aj právnické osoby sú dostupné na stránkach Rady pre mediálne služby.

Zákon umožňuje Rade pre mediálne služby ukladať aj nefinančné sankcie. Cieľom týchto zmien však nemá byť to, aby sa Rada hrala na policajta. Na svojich stránkach Rada povedala, že jej cieľom je informovať subjekty o ich povinnostiach a zabezpečiť ich dobrovoľné plnenie. Dočasne nebude ukladať sankcie. Odporúčame však, aby mala vaša firma už teraz právne náležitosti v poriadku a v budúcnosti sa tak vyhla nepríjemných prekvapeniam.

Ak videá nezverejňujete za účelom dosiahnutia zisku, táto povinnosť sa vás netýka.

S porozumením tejto novinky sme pomohli aj reportérom SME.sk a ich technologickému podcastu Klik..

Ostatné články

Veľké zmeny pri ochrane whistleblowerov a nové povinnosti pre firmy

Veľké zmeny pri ochrane whistleblowerov a nové povinnosti pre firmy

Rozsiahla novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti (tzv. whistleblowerov) prináša viacero dôležitých zmien. Čo je to protispoločenská činnosť, a prečo je zrazu tak dôležitá jej právna úprava? Protispoločenskou činnosťou sa rozumejú trestné činy vymenované v zákone (ide napríklad o trestný čin korupcie, branie úplatku, poškodzovanie veriteľa, ale aj trestné činy trestné…

Nová súdna mapa už v platnosti

Nová súdna mapa už v platnosti

Podnikatelia v okolí Bratislavy a Košíc, zbystrite pozornosť. Ak bola vaša spoločnosť doposiaľ registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, po novom patrí do pôsobnosti Mestského súdu Bratislava III. Ak bola vaša spoločnosť registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Košice I, od júna tomu tak nie je, a zodpovedáte sa Mestskému súdu Košice. Prečo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON