Zdieľate videá na sociálnych sieťach za účelom zisku? Pozor na novú povinnosť voči Rade pre mediálne služby

Zdieľate videá na sociálnych sieťach za účelom zisku? Pozor na novú povinnosť voči Rade pre mediálne služby

Má vaša firma kanál na YouTube, Facebook Watch, TikTok či Instagram a tento kanál bol zriadený alebo je poskytovaný za účelom dosahovania zisku? Teda videá zverejňujete s cieľom propagácie svojich platených aktivít či umiestňovaním reklamy v rámci videa? Ak áno, môžete podliehať novej povinnosti ohlasovania voči Rade pre mediálne služby. 

Ak ste právnická osoba a propagačný obsah zdieľate prostredníctvom vlastnej webovej stránky alebo aplikácie, pred začiatkom poskytovania musíte mať od Rady udelenú tzv. autorizáciu poskytovania audiovizuálnej mediálnej služby. Ak propagačný obsah zdieľate prostredníctvom platformy na zdieľanie videí, pred začiatkom poskytovania musíte mať od Rady udelenú tzv. autorizáciu poskytovania.

Na udelenie autorizácií má Rada 90 dní, preto treba žiadosť podať v dostatočnom predstihu pred spustením vysielania, jednorazovo, spolu s poplatkom 260 EUR. Fyzické osoby poskytujúce audiovizuálne mediálne služby na vyžiadanie majú rovnakú povinnosť, ale bez poplatku. 

Formuláre pre oznámenie pre fyzické aj právnické osoby sú dostupné na stránkach Rady pre mediálne služby.

Zákon umožňuje Rade pre mediálne služby ukladať aj nefinančné sankcie. Cieľom týchto zmien však nemá byť to, aby sa Rada hrala na policajta. Na svojich stránkach Rada povedala, že jej cieľom je informovať subjekty o ich povinnostiach a zabezpečiť ich dobrovoľné plnenie. Dočasne nebude ukladať sankcie. Odporúčame však, aby mala vaša firma už teraz právne náležitosti v poriadku a v budúcnosti sa tak vyhla nepríjemných prekvapeniam.

Ak videá nezverejňujete za účelom dosiahnutia zisku, táto povinnosť sa vás netýka.

S porozumením tejto novinky sme pomohli aj reportérom SME.sk a ich technologickému podcastu Klik..

Ostatné články

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Od februára založíte sro-čku jednoduchšie. Po novom si môžete vybrať medzi pôvodným postupom, a novým zjednodušeným postupom.  Zjednodušený postup však môžu využiť iba tí podnikatelia, ktorých sro-čka spĺňa nasledovné kritériá: maximum päť spoločníkov spoločnosť je založená za účelom podnikania predmetom podnikania sú len vybrané činnosti zo zoznamu voľných živností, maximálne…

Granty na ochranné známky

Granty na ochranné známky

Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo ponúka aj v roku 2023 možnosť podať malým a stredným podnikateľom (SME) žiadosť o grant. Preto, ak plánujete zápis svojej ochrannej známky, môžete tak ušetriť na poplatkoch.  V období od 23. januára 2023 do 08. decembra 2023 môžete Úradu predkladať vaše návrhy. Uzávierka predložených žiadostí…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON