Pripravovaná smernica EÚ o copyright by mala obmedziť voľné šírenie spravodajského obsahu na digitálnom trhu

Európsky parlament odhlasoval smernicu o copyright, podľa ktorej by sa mali tlačové agentúry a vydavateľské domy domôcť ochrany autorských práv pred internetovými platformami ako sú napr. Google, Facebook, Twitter a iné.
Podľa smernice, ak majú tieto internetové platformy záujem zverejniť články, titulky správ atď. (ktoré sú chránené autorským právom), sú povinné získať od vydavateľstiev a printových médií súhlas s ich použitím. Zároveň by mali byť povinné s nimi zdieľať určitú časť svojich príjmov, ako kompenzáciu za možnosť šírenia chráneného obsahu.
Smernica tiež upravuje novú povinnosť internetových spoločností ako YouTube alebo ulož.to sledovať, či obsahom nahraného videa nedochádza k porušovaniu autorských práv. Zodpovednosť za dodržiavanie týchto povinností by mala niesť samotná internetová spoločnosť (a nie užívateľ, ktorý obsah zverejňuje).
O vývoji schvaľovacieho procesu budeme ďalej informovať.
Ostatné články
Veľké zmeny pri ochrane whistleblowerov a nové povinnosti pre firmy
Rozsiahla novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti (tzv. whistleblowerov) prináša viacero dôležitých zmien. Čo je to protispoločenská činnosť, a prečo je zrazu tak dôležitá jej právna úprava? Protispoločenskou činnosťou sa rozumejú trestné činy vymenované v zákone (ide napríklad o trestný čin korupcie, branie úplatku, poškodzovanie veriteľa, ale aj trestné činy trestné…
Nová súdna mapa už v platnosti
Podnikatelia v okolí Bratislavy a Košíc, zbystrite pozornosť. Ak bola vaša spoločnosť doposiaľ registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, po novom patrí do pôsobnosti Mestského súdu Bratislava III. Ak bola vaša spoločnosť registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Košice I, od júna tomu tak nie je, a zodpovedáte sa Mestskému súdu Košice. Prečo…