Nové pravidlá ochrany dizajnov v EÚ

Nové pravidlá ochrany dizajnov v EÚ

Doterajšia európska legislatíva zabezpečujúca ochranu dizajnov sa musí prispôsobiť zvýšenému záujmu o ochranu dizajnu, ktorú priniesol rozvoj informačných technológií a dostupnosť 3D tlačiarní. 

Dizajn je forma ochrany duševného vlastníctva. Prostredníctvom dizajnu registrovaného na Úrade EÚ pre duševné vlastníctvo (EUIPO) tzv. dizajn Spoločenstva, možno chrániť vzhľad výrobku, jeho časti (napr. línie, materiály a pod.) či obal a grafický návrh. Zapísaným dizajnom možno chrániť široké spektrum výrobkov, od okuliarov až po autá.

Európska komisia a EÚ Parlament sa preto predbežne dohodli na zmene doterajšej legislatívy, aby lepšie reflektovala na potreby digitálnej doby. Cieľom je okrem modernizácie predpisov aj zatraktívnenie registrácie dizajnu. Prakticky, pre firmy to znamená zníženie poplatkov za registráciu, ako aj zjednodušenie registračného procesu.

Hlavné zmeny:

  • Doložka o opravách – Navrhovaná právna úprava obsahuje tzv. „repair clause,“ podľa ktorej náhradné diely pre zložité produkty nebudú chránené dizajnom EÚ a to ani vtedy, ak je ich vzhľad totožný s originálnym dielom (napríklad dvere auta, ale aj náhradné diely mobilných telefónov a podobne). EÚ si od tejto zmeny sľubuje lepšiu dostupnosť náhradných dielov pre spotrebiteľov ako aj zníženie ich ceny.
  • Presnejšie vymedzenie pojmu „výrobok“ – Pomocou dizajnu EÚ bude po novom možné chrániť aj digitálne výrobky resp. produkty.
  • Nová definícia – Pôvodné označenie „dizajn Spoločenstva“ nahradí nové „dizajn EÚ,“ čo priblíži označenie dizajnu k už dobre známemu označeniu pre ochranné známky EÚ.

Predbežná dohoda musí byť teraz prerokovaná a schválená EÚ Parlamentom a Radou, čo môže trvať ešte minimálne rok.

Ostatné články

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

EÚ parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu ohľadom podoby Európskeho aktu o kybernetickej odolnosti. Tento akt rieši kybernetickú bezpečnosť výrobkov, ktoré obsahujú digitálne prvky – od softvérových produktov, smart spotrebičov cez detské monitory a hračky až po mobilné telefóny.  Nová regulácia sa bude vzťahovať na všetky produkty, ktoré sú pripojené priamo alebo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON