Nová súdna mapa už v platnosti

Nová súdna mapa už v platnosti

Podnikatelia v okolí Bratislavy a Košíc, zbystrite pozornosť.

Ak bola vaša spoločnosť doposiaľ registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, po novom patrí do pôsobnosti Mestského súdu Bratislava III. Ak bola vaša spoločnosť registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Košice I, od júna tomu tak nie je, a zodpovedáte sa Mestskému súdu Košice.

Prečo je to dôležité? Skontrolujte si zmluvnú dokumentáciu, pečiatky, či záhlavia vzorov dokumentov. Práve tam sa často uvádza, kde je vaša spoločnosť registrovaná či zapísaná. V prípade, že by ste aj naďalej odkazovali na Okresný súd – budete zmluvných partnerov odkazovať na neexistujúce súdy.

Okrem agendy obchodného registra dochádza aj k špecializácii jednotlivých súdov. Zaujímavé pre podnikateľov môže byť skutočnosť, že obchodnoprávna agenda prechádza na okresné súdy v sídle kraja (tzn. Okresný súd Trnava, Prešov, Košice, Žilina, a tak ďalej). V rámci jednotlivých súdov sa sudcovia špecializujú.

Špecializácia nastáva aj na krajských súdoch, kde uvádzame do pozornosti špecializáciu pre obchodnoprávnu agendu na Krajský súd v Bratislave (pre krajské súdy v Bratislave, v Nitre, v Trnave), v Banskej Bystrici (pre krajské súdy v Banskej Bystrici, Trenčíne, v Žiline) a v Košiciach (pre krajské súdy v Košiciach, v Prešove).

Príručku k reforme zverejnilo aj Ministerstvo spravodlivosti na tomto linku.

Je dôležité, aby vaše podania boli adresované dobre vybratému súdu. Aby sa konania zbytočne nepredlžovali, kontaktujte nás, aby ste tomu predišli.

Ostatné články

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

EÚ parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu ohľadom podoby Európskeho aktu o kybernetickej odolnosti. Tento akt rieši kybernetickú bezpečnosť výrobkov, ktoré obsahujú digitálne prvky – od softvérových produktov, smart spotrebičov cez detské monitory a hračky až po mobilné telefóny.  Nová regulácia sa bude vzťahovať na všetky produkty, ktoré sú pripojené priamo alebo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON