Nová súdna mapa už v platnosti

Nová súdna mapa už v platnosti

Podnikatelia v okolí Bratislavy a Košíc, zbystrite pozornosť.

Ak bola vaša spoločnosť doposiaľ registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, po novom patrí do pôsobnosti Mestského súdu Bratislava III. Ak bola vaša spoločnosť registrovaná v obchodnom registri Okresného súdu Košice I, od júna tomu tak nie je, a zodpovedáte sa Mestskému súdu Košice.

Prečo je to dôležité? Skontrolujte si zmluvnú dokumentáciu, pečiatky, či záhlavia vzorov dokumentov. Práve tam sa často uvádza, kde je vaša spoločnosť registrovaná či zapísaná. V prípade, že by ste aj naďalej odkazovali na Okresný súd – budete zmluvných partnerov odkazovať na neexistujúce súdy.

Okrem agendy obchodného registra dochádza aj k špecializácii jednotlivých súdov. Zaujímavé pre podnikateľov môže byť skutočnosť, že obchodnoprávna agenda prechádza na okresné súdy v sídle kraja (tzn. Okresný súd Trnava, Prešov, Košice, Žilina, a tak ďalej). V rámci jednotlivých súdov sa sudcovia špecializujú.

Špecializácia nastáva aj na krajských súdoch, kde uvádzame do pozornosti špecializáciu pre obchodnoprávnu agendu na Krajský súd v Bratislave (pre krajské súdy v Bratislave, v Nitre, v Trnave), v Banskej Bystrici (pre krajské súdy v Banskej Bystrici, Trenčíne, v Žiline) a v Košiciach (pre krajské súdy v Košiciach, v Prešove).

Príručku k reforme zverejnilo aj Ministerstvo spravodlivosti na tomto linku.

Je dôležité, aby vaše podania boli adresované dobre vybratému súdu. Aby sa konania zbytočne nepredlžovali, kontaktujte nás, aby ste tomu predišli.

Ostatné články

Veľké zmeny pri ochrane whistleblowerov a nové povinnosti pre firmy

Veľké zmeny pri ochrane whistleblowerov a nové povinnosti pre firmy

Rozsiahla novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti (tzv. whistleblowerov) prináša viacero dôležitých zmien. Čo je to protispoločenská činnosť, a prečo je zrazu tak dôležitá jej právna úprava? Protispoločenskou činnosťou sa rozumejú trestné činy vymenované v zákone (ide napríklad o trestný čin korupcie, branie úplatku, poškodzovanie veriteľa, ale aj trestné činy trestné…

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Od februára založíte sro-čku jednoduchšie. Po novom si môžete vybrať medzi pôvodným postupom, a novým zjednodušeným postupom.  Zjednodušený postup však môžu využiť iba tí podnikatelia, ktorých sro-čka spĺňa nasledovné kritériá: maximum päť spoločníkov spoločnosť je založená za účelom podnikania predmetom podnikania sú len vybrané činnosti zo zoznamu voľných živností, maximálne…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON