Výrazne zmeny v živnostenskom registri

Výrazne zmeny v živnostenskom registri

Princíp jedenkrát a dosť

Cieľom tohto princípu je odbremeniť podnikateľov od dokladovania údajov živnostenskému úradu, ak ich iný orgán verejnej správy už eviduje.
V praxi už úrad nebude požadovať preukazovanie napríklad mena a priezviska otca, mena, priezviska a rodného priezviska matky na účely preukázania bezúhonnosti, keďže tieto údaje môže jednoducho získať prostredníctvom informačných systémov verejnej správy.

Zmena lehôt pozastavenia živnosti

Zmenou prešla aj minimálna (6 mesiacov) a maximálna (3 roky) lehota na pozastavenie živnosti, ktoré sa úplne zrušili. Doba pozastavenia živnosti tak už nie je zákonom limitovaná a v praxi môžu podnikatelia prerušiť živnosť aj na pár dní alebo týždňov. Cieľom týchto zmien je priniesť podnikateľom väčšiu flexibilitu.

Zníženie regulácie pri preukazovaní odbornej praxe pri viazaných živnostiach

Súčasťou zmeny zákona je aj zjednodušenie podnikania formou viazaných živnosti. Pri vybraných živnostiach novela skracuje požadovanú dĺžku praxe v obore.

Napríklad na výkon realitnej činnosti stačí po novom dosiahnuť vysokoškolské vzdelanie ekonomického, právnického, stavebného alebo architektonického smeru alebo úplné stredné vzdelanie s maturitnou skúškou a získať osvedčenie o absolvovaní akreditovaného programu v odbore, ktorý vydáva ministerstvo školstva (podmienka dvojročnej praxe tak už nie je nutná).

Zmeny nadobudli účinnosť 1.8.2021.

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON