Víza pre manažérov z tretích krajín umožnia ich zamestnávanie bez potreby povolenia na pobyt

Víza pre manažérov z tretích krajín umožnia ich zamestnávanie bez potreby povolenia na pobyt

Firmy častokrát nachádzajú IT špecialistov mimo krajín EÚ. Kameňom úrazu však bývajú procesy vybavovania povolení na pobyt. Z obavy pred byrokraciou preto obe strany z dohôd upustia a odborník tak príde o zaujímavú pozíciu, a firma o šikovného človeka.

Riešením tohto problému je nové nariadenie vlády Slovenskej republiky. Nariadenie totiž umožňuje od leta udeliť národné vízum štátnym príslušníkom tretej krajiny vykonávajúcim funkciu manažérov a ich rodinným príslušníkom, ktorí prišli na Slovensko. Kedy možno národné vízum udeliť?

Len v prípade príslušníka tretej krajiny, ktorého zamestnáva zahraničná spoločnosť (ktorá zriadila organizačnú zložku alebo  podnik zahraničnej osoby na Slovensku). A kto je manažérom? V reči zákona, manažéri sú tí zamestnanci, ktorí budú vykonávať funkciu vedúceho zamestnanca alebo odborníka vyžadujúcu mimoriadne odborné vedomosti, zručnosti, schopnosti, poznatky, kvalifikáciu a skúsenosti nevyhnutné na prevádzku alebo manažment.

Namiesto povolenia na pobyt má tak byť po novom udeľované tzv. národné vízum, pričom na jeho získanie je potrebné podať žiadosť o udelenie na zastupiteľskom úrade. Možnosť získať národné vízum majú aj rodinní príslušníci manažéra - manžel či manželka manažéra a dieťa (do veku maximálne 21 rokov).

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON