Rýchla pomoc pre malé aj veľké firmy v podobe spätného uplatnenia daňovej straty
V Českej republike prijala vláda na pomoc podnikateľom v rámci proti-krízového balíka nové opatrenie, tzv. loss carryback, známe najmä v zahraničí (Nemecko, Francúzsko, Kanada). Podstatou tohto inštitútu je možnosť spätného uplatnenia daňovej straty.
Podobne ako na Slovensku, aj v Českej republike si v súčasnosti môžu podnikatelia od základu dane odpočítať daňovú stratu. Rozdiel je však v tom, že ide o možnosť uplatnenia daňovej straty do budúcnosti. Tzn. stratu je možné uplatniť až v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach za predpokladu dosiahnutia zisku.
Podľa nového opatrenia bude v Českej republike možné daňovú stratu uplatniť za dve zdaňovacie obdobia spätne. To znamená, že stratu za rok 2020 si môže podnikateľ odpočítať od základu dane za obdobie rokov 2018 a 2019. V praxi môže takto vzniknúť za roky 2018 a 2019 podnikateľovi preplatok na dani, ak strata za rok 2020 bude vyššia ako základ dane za roky 2018 a 2019. Podnikatelia už nebudú musieť čakať na obdobie, kedy sa im bude dariť, a vykážu kladný základ dane. Pomoc sa totiž dostaví v čase, kedy ju podnikatelia najviac potrebujú, tzn. keď nedosahujú zisk.
Toto opatrenie je určené len pre subjekty platiace daň v Českej republike. Preto nie je možné, aby si nadnárodné spoločnosti kompenzovali svoju daňovú stratu, ktorá im vznikne v zahraničí, prostredníctvom kladného základu dane, ktorý vznikne v Českej republike. Zámerom zavedenia loss carryback je pomôcť podnikateľom aspoň čiastočne prekonať ťažké finančné obdobie spôsobené koronakrízou.
Ostatné články
Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou
Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1. Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a. …
Prvá regulácia umelej inteligencie
EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov. Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…