Používanie 1 a 2 centových mincí sa obmedzí

Používanie 1 a 2 centových mincí sa obmedzí

Novela zákona o cenách zavádza povinné zaokrúhľovanie cien. Matematické operácie zákazníkov tak budú v obchodoch a službách zredukované na minimum od 1.7.2022.

Novela zavádza zaokrúhľovanie cien tovarov a služieb, ktoré sa platia v hotovosti, na najbližších 5 centov. Platby v hotovosti vo výške 1 a 2 centy sa zaokrúhlia na 5 centov. 

V prípade platieb v hotovosti v iných sumách sa nezaokrúhlená suma nižšia ako polovica hodnoty 5 centov (napr. 1,07 Eur) zaokrúhli nadol (t.j. 1,05 EUR). Nezaokrúhlená suma, ktoré je rovná alebo vyššia ako polovica hodnoty 5 centov (napr. 1,08 EUR), sa zaokrúhli nahor (t.j. 1,10 EUR).
 
Cieľom predkladaného návrhu je prispieť k zníženiu nákladov podnikateľov a verejnosti za poplatky bánk za vloženie, resp. spracovanie 1 a 2 eurocentových mincí.
 
Zároveň podľa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice  na pokladničnom doklade sa má uvedené zaokrúhlenie cien (napr. + 0,01 alebo - 0,01) evidovať ako povinný údaj.
 
Povinnosť zaokrúhľovania sa bude vzťahovať aj na obchodníkov, ktorí nemajú povinnosť používať registračnú pokladnicu.
 

Ostatné články

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Od februára založíte sro-čku jednoduchšie. Po novom si môžete vybrať medzi pôvodným postupom, a novým zjednodušeným postupom.  Zjednodušený postup však môžu využiť iba tí podnikatelia, ktorých sro-čka spĺňa nasledovné kritériá: maximum päť spoločníkov spoločnosť je založená za účelom podnikania predmetom podnikania sú len vybrané činnosti zo zoznamu voľných živností, maximálne…

Granty na ochranné známky

Granty na ochranné známky

Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo ponúka aj v roku 2023 možnosť podať malým a stredným podnikateľom (SME) žiadosť o grant. Preto, ak plánujete zápis svojej ochrannej známky, môžete tak ušetriť na poplatkoch.  V období od 23. januára 2023 do 08. decembra 2023 môžete Úradu predkladať vaše návrhy. Uzávierka predložených žiadostí…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON