Nová úprava ochrany spotrebiteľa sprísňuje podmienky zverejňovania recenzií
Úpravu ochrany spotrebiteľa čakajú nasledovné zmeny:
- Koniec zavádzania spotrebiteľa
Návrh má za cieľ znížiť špekuláciu obchodníkov, ktorí prispievajú k dvojakej kvalite výrobkov. Ako? Po novom sa medzi klamlivé obchodné praktiky zavádza marketing dvojitej kvality. Zákon v praxi bude teda zakazovať prezentovať tovar ako identický s tovarom uvádzaným na trh v iných členských štátoch EÚ, ak bude mať odlišné vlastnosti či zloženie. - Akcie, recenzie a ceny
Obchodníci majú vedieť preukázať, či a ako zabezpečujú autenticitu recenzií svojich výrobkov. Ak predajcovia ponúkajú možnosť recenzovania svojho tovaru zákazníkmi, budú mať povinnosť preukázať, že hodnotenia produktu poskytujú spotrebitelia, ktorí produkt skutočne použili alebo kúpili.
Mení sa aj regulácia pri znižovaní cien. Ak sa predajca rozhodne znížiť cenu ponúkaných výrobkov, v každom oznámení o znížení ceny musí uviesť predchádzajúcu cenu – a to takú, ktorú účtovali za posledných 30 dní. - Sankcie
Po novom majú byť sankcie ukladané v závislosti od obratu obchodníka. Pre zmiernenie sa zavádzajú aj inštitúty, ktoré majú dané sankcie zmierniť alebo úplne odpustiť. Ako? Štyri kroky: prijatie zodpovednosti za svoje protiprávne konanie, ukončenie porušovania právnych predpisov, odstránenie následkov svojho konania a odškodnenie spotrebiteľov, ktorých práva boli porušené. Výsledok? Sankcia, ktorú by uložila SOI, môže byť výrazne znížená, alebo až odpustená.
Zákon je aktuálne v štádiu vyhodnocovania medzirezortného pripomienkového konania. Vývoj situácie sledujeme.
Ostatné články
Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou
Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1. Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a. …
Prvá regulácia umelej inteligencie
EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov. Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…