Na elektronické podpisovanie v roku 2023 potrebujete nový občiansky preukaz

Na elektronické podpisovanie v roku 2023 potrebujete nový občiansky preukaz

Je Váš občiansky preukaz vydaný pred 21. júnom 2021? Ak áno, od 1. januára 2023 budete potrebovať na kvalifikovaný elektronický podpis nový občiansky preukaz. Uvedené sa netýka samotného prihlasovania do elektronickej schránky na portály slovensko.sk, kam sa budete vedieť prihlásiť aj naďalej so starým občianskym preukazom.

Dôvod? Ministerstvo vnútra prijalo balík zmien, vrátane ktorého začalo vydávať občianske preukazy a povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Doterajšiemu zariadeniu pre e-podpis skončila certifikácia a naďalej nebude možné vydávať naň certifikáty umožňujúce kvalifikovaný e-podpis.

Súčasťou balíka zmien sú  novinky aj v zákone o e-Governmente, ktorých účelom je zníženie byrokracie a zefektívnenie fungovania verejnej správy vo vzťahu k občanom/cudzincom.

S výmenou občianskeho preukazu sa spája aj povinnosť štatutárov obchodných spoločností oznámiť obchodnému registru zmenu čísla občianskeho preukazu fyzických osôb, ktorí sú konečnými užívateľmi výhod spoločnosti. V opačnom prípade, hrozí štatutárom pokuta až do 3.310 EUR. S vykonaním zmeny údajov o konečných užívateľoch výhod v obchodnom registri Vám radi pomôžeme.

Ostatné články

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

EÚ parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu ohľadom podoby Európskeho aktu o kybernetickej odolnosti. Tento akt rieši kybernetickú bezpečnosť výrobkov, ktoré obsahujú digitálne prvky – od softvérových produktov, smart spotrebičov cez detské monitory a hračky až po mobilné telefóny.  Nová regulácia sa bude vzťahovať na všetky produkty, ktoré sú pripojené priamo alebo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON