Na elektronické podpisovanie v roku 2023 potrebujete nový občiansky preukaz

Na elektronické podpisovanie v roku 2023 potrebujete nový občiansky preukaz

Je Váš občiansky preukaz vydaný pred 21. júnom 2021? Ak áno, od 1. januára 2023 budete potrebovať na kvalifikovaný elektronický podpis nový občiansky preukaz. Uvedené sa netýka samotného prihlasovania do elektronickej schránky na portály slovensko.sk, kam sa budete vedieť prihlásiť aj naďalej so starým občianskym preukazom.

Dôvod? Ministerstvo vnútra prijalo balík zmien, vrátane ktorého začalo vydávať občianske preukazy a povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Doterajšiemu zariadeniu pre e-podpis skončila certifikácia a naďalej nebude možné vydávať naň certifikáty umožňujúce kvalifikovaný e-podpis.

Súčasťou balíka zmien sú  novinky aj v zákone o e-Governmente, ktorých účelom je zníženie byrokracie a zefektívnenie fungovania verejnej správy vo vzťahu k občanom/cudzincom.

S výmenou občianskeho preukazu sa spája aj povinnosť štatutárov obchodných spoločností oznámiť obchodnému registru zmenu čísla občianskeho preukazu fyzických osôb, ktorí sú konečnými užívateľmi výhod spoločnosti. V opačnom prípade, hrozí štatutárom pokuta až do 3.310 EUR. S vykonaním zmeny údajov o konečných užívateľoch výhod v obchodnom registri Vám radi pomôžeme.

Ostatné články

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Zjednodušené zakladanie sro-čky

Od februára založíte sro-čku jednoduchšie. Po novom si môžete vybrať medzi pôvodným postupom, a novým zjednodušeným postupom.  Zjednodušený postup však môžu využiť iba tí podnikatelia, ktorých sro-čka spĺňa nasledovné kritériá: maximum päť spoločníkov spoločnosť je založená za účelom podnikania predmetom podnikania sú len vybrané činnosti zo zoznamu voľných živností, maximálne…

Granty na ochranné známky

Granty na ochranné známky

Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo ponúka aj v roku 2023 možnosť podať malým a stredným podnikateľom (SME) žiadosť o grant. Preto, ak plánujete zápis svojej ochrannej známky, môžete tak ušetriť na poplatkoch.  V období od 23. januára 2023 do 08. decembra 2023 môžete Úradu predkladať vaše návrhy. Uzávierka predložených žiadostí…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON