Monitorovanie zamestnancov bez ich vedomia? V určitých situáciách je prípustné

Európsky súd pre ľudské práva sa nedávno zaoberal kurióznym prípadom monitorovania zamestnancov kamerami.
Zamestnávateľovi chýbala v kase pri polročnej inventúre čiastka 80 000 EUR. Zamestnávateľ sa preto rozhodol nainštalovať v priestoroch obchodu viditeľné aj skryté kamery, pričom existenciu skrytých kamier zamestnancom zatajil. Vďaka skrytým kamerám odhalili páchateľov už po pár dňoch a okamžite s nimi ukončili pracovný pomer. Tí sa následne obrátili na súd a argumentovali, že ich právo na súkromný život podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach bolo porušené. Zároveň sa domáhali neplatnosti skončenia pracovného pomeru.
Právne predpisy neoprávňujú používanie skrytých kamier bez predchádzajúceho oboznámenia dotknutých osôb. V tomto prípade však súd rozhodol, že zamestnávateľ postupoval oprávnene. Podľa odôvodnenia, monitorovanie bolo nevyhnutné vzhľadom na podozrenie z rozsiahlej majetkovej trestnej činnosti a zamestnávateľ by zrejme iným spôsobom nevedel preukázať zavinenie svojich zamestnancov. Uvedené rozhodnutie však treba aplikovať veľmi opatrne a vždy dôsledne zvážiť, či zásah do súkromia osôb je primeraný sledovanému účelu.
Ostatné články
Zjednodušené zakladanie sro-čky
Od februára založíte sro-čku jednoduchšie. Po novom si môžete vybrať medzi pôvodným postupom, a novým zjednodušeným postupom. Zjednodušený postup však môžu využiť iba tí podnikatelia, ktorých sro-čka spĺňa nasledovné kritériá: maximum päť spoločníkov spoločnosť je založená za účelom podnikania predmetom podnikania sú len vybrané činnosti zo zoznamu voľných živností, maximálne…
Granty na ochranné známky
Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo ponúka aj v roku 2023 možnosť podať malým a stredným podnikateľom (SME) žiadosť o grant. Preto, ak plánujete zápis svojej ochrannej známky, môžete tak ušetriť na poplatkoch. V období od 23. januára 2023 do 08. decembra 2023 môžete Úradu predkladať vaše návrhy. Uzávierka predložených žiadostí…