Monitorovanie zamestnancov bez ich vedomia? V určitých situáciách je prípustné

Monitorovanie zamestnancov bez ich vedomia? V určitých situáciách je prípustné

Európsky súd pre ľudské práva sa nedávno zaoberal kurióznym prípadom monitorovania zamestnancov kamerami.

Zamestnávateľovi chýbala v kase pri polročnej inventúre čiastka 80 000 EUR. Zamestnávateľ sa preto rozhodol nainštalovať v priestoroch obchodu viditeľné aj skryté kamery, pričom existenciu skrytých kamier zamestnancom zatajil. Vďaka skrytým kamerám odhalili páchateľov už po pár dňoch a okamžite s nimi ukončili pracovný pomer. Tí sa následne obrátili na súd a argumentovali, že ich právo na súkromný život podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach bolo porušené. Zároveň sa domáhali neplatnosti skončenia pracovného pomeru.

Právne predpisy neoprávňujú používanie skrytých kamier bez predchádzajúceho oboznámenia dotknutých osôb. V tomto prípade však súd rozhodol, že zamestnávateľ postupoval oprávnene. Podľa odôvodnenia, monitorovanie bolo nevyhnutné vzhľadom na podozrenie z rozsiahlej majetkovej trestnej činnosti a zamestnávateľ by zrejme iným spôsobom nevedel preukázať zavinenie svojich zamestnancov. Uvedené rozhodnutie však treba aplikovať veľmi opatrne a vždy dôsledne zvážiť, či zásah do súkromia osôb je primeraný sledovanému účelu.

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON