Jednotná digitálna daň v nedohľadne

Jednotná digitálna daň v nedohľadne

Digitálna daň je téma, ktorá sa na pôde EÚ pretriasa už dlhší čas. Má sa dotknúť najmä veľkých digitálnych platforiem ako Facebook, Google či Amazon, ktoré pôsobia a generujú obrovské zisky na európskom trhu, ale ich sídlo sa nachádza mimo EÚ. Zdanenie týchto spoločností je vďaka ich šikovnému využívaniu siete zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia v Európe minimálne. Po viacerých diskusiách sa javí, že jednotný návrh zo strany EÚ je v nedohľadne, a preto sa niektoré členské štáty rozhodli túto problematiku riešiť v rámci svojich vnútroštátnych predpisov. 

Medzi tieto krajiny sa najnovšie zaradilo aj Česko, ktoré zaviedlo až 7 % digitálnu daň z tržieb reklám technologických gigantov, čo má za následok výrazne pozitívne ovplyvnenie rozpočtu v krajine.

Francúzsko pred nedávnom rovnako zaviedlo 3 % digitálnu daň, no jej účinnosť odložilo, z dôvodu naštrbenia bilaterálnych vzťahov s USA. Digitálna daň ovplyvňuje práve americký firmy, čo sa USA nepozdáva a takýto postup vníma ako diskriminačný.

Záverom dodávame, že Slovensko už v roku 2018 zaviedlo v zákone o dani z príjmov definíciu tzv. digitálnej platformy. Spoločnosti, ktoré využívajú na sprostredkovanie predaja svojich služieb (preprava a ubytovanie) zahraničné digitálne platformy ako napr. Booking či Airbnb, sú povinné zrážať daň z platieb za sprostredkovanie, ktoré platia zahraničným operátorom digitálnej platformy. 
 

Ostatné články

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

EÚ parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu ohľadom podoby Európskeho aktu o kybernetickej odolnosti. Tento akt rieši kybernetickú bezpečnosť výrobkov, ktoré obsahujú digitálne prvky – od softvérových produktov, smart spotrebičov cez detské monitory a hračky až po mobilné telefóny.  Nová regulácia sa bude vzťahovať na všetky produkty, ktoré sú pripojené priamo alebo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON