Jednotná digitálna daň v nedohľadne

Digitálna daň je téma, ktorá sa na pôde EÚ pretriasa už dlhší čas. Má sa dotknúť najmä veľkých digitálnych platforiem ako Facebook, Google či Amazon, ktoré pôsobia a generujú obrovské zisky na európskom trhu, ale ich sídlo sa nachádza mimo EÚ. Zdanenie týchto spoločností je vďaka ich šikovnému využívaniu siete zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia v Európe minimálne. Po viacerých diskusiách sa javí, že jednotný návrh zo strany EÚ je v nedohľadne, a preto sa niektoré členské štáty rozhodli túto problematiku riešiť v rámci svojich vnútroštátnych predpisov.
Medzi tieto krajiny sa najnovšie zaradilo aj Česko, ktoré zaviedlo až 7 % digitálnu daň z tržieb reklám technologických gigantov, čo má za následok výrazne pozitívne ovplyvnenie rozpočtu v krajine.
Francúzsko pred nedávnom rovnako zaviedlo 3 % digitálnu daň, no jej účinnosť odložilo, z dôvodu naštrbenia bilaterálnych vzťahov s USA. Digitálna daň ovplyvňuje práve americký firmy, čo sa USA nepozdáva a takýto postup vníma ako diskriminačný.
Záverom dodávame, že Slovensko už v roku 2018 zaviedlo v zákone o dani z príjmov definíciu tzv. digitálnej platformy. Spoločnosti, ktoré využívajú na sprostredkovanie predaja svojich služieb (preprava a ubytovanie) zahraničné digitálne platformy ako napr. Booking či Airbnb, sú povinné zrážať daň z platieb za sprostredkovanie, ktoré platia zahraničným operátorom digitálnej platformy.
Ostatné články
Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou
Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1. Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a. …
Prvá regulácia umelej inteligencie
EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov. Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…